zajecia zintegrowane, dzieci różnych narodów, dzieci świata

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Opracowanie:
Elżbieta Soska
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II Szkoły Podstawowej
(edukacja polonistyczna, plastyczna, matematyczna, muzyczna)
Szkoła Podstawowa I etap edukacyjny
Temat
: Co różni a co łączy dzieci na całym świecie?
Cel ogólny
: Poznanie podobieństw, różnic i praw dzieci
Cele operacyjne
:
Uczeń po zajęciach będzie umiał:
-
dostrzegać różnice i podobieństwa w wyglądzie dzieci
-
określić prawa i obowiązki
-
korzystać ze swoich praw
-
wysłuchać wiersza i opowiedzieć jego treść
-
wysłuchać utworu muzycznego i określić nastrój
-
wyrazić swoje uczucia w formie plastycznej
Uczeń po zajęciach będzie wiedział:
-
jakie ma prawa i jak z nich korzystać
-
jak można pomóc dzieciom potrzebującym
-
co to są kraje słabo rozwinięte
-
co to jest Konwencja Praw Dziecka
Metody:
- rozmowa kierowana, (początek zajęć)
- zbieranie pomysłów, propozycje
- pokaz (ilustracje ze zdjęciami, prezentacja multimedialna)
- praca indywidualna (pkt3, 6)
- promyczkowe uszeregowanie ( w trakcie uzupełniania drzewa)
- dyskusja (podsumowanie)
- praca zbiorowa (pkt7)
Środki dydaktyczne
: rysunki z postaciami różnych dzieci, wiersz „Kolorowe dzieci, wiersz
„Prawa”, wybrane Prawa z Konwencji Praw Dziecka, tekst opowiadania, nagranie piosenki
Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”, arkusz papieru z konturem drzewa, prezentacja
multimedialna, komputer, rzutnik.
Czas trwania
: 90 min
Przebieg zajęć:
Lp. Przebieg zajęć (formy i
metody)
Treść
Czas
Uwagi organizacyjno -
metodyczne
1
Wprowadzenie do zajęć
Rozmowa
Podanie tematu
10 min
Wypowiadanie się na
temat podobieństw i
różnic w wyglądzie
dzieci w oparciu o
Co różni a co łączy dzieci na
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
 całym świecie?
ilustracje
(zał 1)
Zwrócenie uwagi na
kolor włosów, karnację,
wzrost sylwetkę,
.nastrój.
Udzielenie odpowiedzi
na pytania:
- Dlaczego jedne dzieci
są wesołe a inne
smutne?
- Jak my możemy im
pomóc?
Z jakich krajów mogą
pochodzić te dzieci?
(podanie krótkiej
informacji wg uznania
n-la)
(zał 8)
Zgłaszanie propozycji
Dzieci wymieniają różne sposoby
pomocy ( kupowanie produktów
ze znaczkiem, akcje
charytatywne zbieranie darów
itp.)
10 min
II
Słuchanie wiersza
Odczytanie przez nauczyciela
wiersza „Kolorowe dzieci”
Wypowiedzi na temat
treści wiersza
(Zał 2)
sugerowane pytaniami
nauczyciela.
- Jakie dzieci
przedstawiła poetka w
wierszu?
- Czym się one różnią
od siebie?
- Co jeszcze na świecie
nie jest jednakowe a co
jest jednakowe?
III
Rozdanie kartoników z
tabliczką mnożenia
Ułożenie wyników od
najmniejszego do największego i
odczytanie hasła
5 min
Nauczyciel poleca
dzieciom, aby wyniki
ułożyły rosnąco i
odczytały hasło:
Prawa
dziecka.
(zał nr 3)
IV
Rozmowa
Wyjaśnienie słowa „Prawa”
10
min
Nauczyciel mówi że są
na świecie rzeczy
jednakowe dla
wszystkich dzieci to są
prawa,- co to znaczy?
-Ucz..
to znaczy że komuś coś
wolno lub czegoś nie
wolno.
-N. Czy na świecie tzn w
szkole w domu podczas
zabaw można działać
bez praw?
Ucz: Nie
N -Dlaczego?
Ucz – bo wtedy byłby
wielki chaos,
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
 zamieszanie, bałagan
Wszystkie prawa, które
ułożyli dorośli znajdują
się w książeczce pt:
„Konwencja Praw
Dziecka”
Krótkie wyjaśnienie słowa
„Konwencja”
N- Dorośli widząc, że
niekiedy rodzice,
nauczyciele zapominają
że dziecko – uczeń jest
też człowiekiem i
przysługują mu prawa
z racji człowieczeństwa
postanowili uchwalić 20
XI 1989r Polską
Konwencję o prawach
dzieci które nie
ukończyły 18 roku życia
Konwencja o
Prawach Dziecka jest
umową
międzynarodową, jest
uniwersalnym
prawnym traktatem
obligującym państwa
do jej przestrzegania,
a dziecko ze względu
na swą niedojrzałość
psychofizyczną
potrzebuje specjalnej
opieki i ochrony.
V
Wysłuchanie wiersza
I obejrzenie prezentacji
15 min
Jakie są prawa wszystkich dzieci
na całym świecie?
Nauczyciel czyta wiersz
(zał 4)
następnie prezentuje
wybrane prawa
(zał 5 prezentacja
mulimedialna
)
VI
Tworzenie plakatu
„nasze ważne prawa”
15 min
Indywidualne pisanie przez
uczniów na karteczkach
najważniejszych praw
Nauczyciel rozdaje
karteczki uczniom i
poleca aby każdy
napisał najważniejsze
wg niego prawo które
przez wszystkich (dzieci
i dorosłych ) powinno
być przestrzegane.
VII
Nauczycielka wiesza na
tablicy karton z
10 min
Zebranie karteczek i odczytanie
praw napisanych przez dzieci
Ułożenie na kartonie
wokół konturu drzewa
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
 narysowanym
konturem drzewa
wybranych praw i
podpisanie „Ważne
prawa wszystkich
dzieci
” (zał 6)
Które prawa wg. was
powinny obowiązywać
w szkole?.
Uczeń ma prawo do:
uczniowie wymieniają
(nauki, zabawy itp.)
DRZEWO WAŻNYCH PRAW
(propozycje uczniów)
VIII
Podsumowanie
5 min
O czym dzisiaj rozmawialiśmy?
Uczniowie odpowiadają
Dyskusja
Wysłuchajcie jeszcze
opowiadania i powiedzcie „Czy
tu ktoś złamał prawo? – a jeżeli
tak to kto?”
Nauczyciel czyta
opowiadanie
(zał 7)
Następnie słucha
wypowiedzi dzieci
IX
Wysłuchanie piosenki
M. Jeżowskiej
„Bo wszystkie dzieci
nasze są”
10 min
Nauczyciel włącza
piosenkę i próbują
wszyscy razem śpiewać
refren
X
Zadanie domowe
Polecenie zadania domowego.
- Aby podkreślić, że wszystkie
dzieci na całym świecie mają te
same prawa, wykonajcie rysunek
Omówienie sposobu
wykonania pracy
Literatura:
1.
Zbiór wierszy dla klas I – III
2.
Przewodnik metodyczny do klasy II wyd MAC
3.
Informacje o Konwencji zaczerpnięte ze strony internetowej
,
4.
Niektóre zdjęcia ze strony internetowej
, oraz
5.
Informacje o dzieciach pracujących i żołnierzach pochodzą ze strony
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
 Załącznik, nr 1
Ilustracje przedstawiające dzieci
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
[ Pobierz całość w formacie PDF ]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • cukierek.xlx.pl
  • © 2009 Po zniszczeniu przeszłości przyszedł czas na budowanie przyszłości. - Ceske - Sjezdovky .cz. Design downloaded from free website templates